Mine i dalje prijete

U suradnji s Zakladom Hrvatska bez mina 8.5. lovci Lovačkog saveza Splitsko-dalmatinske županije upoznati su sa situacijom minski sumnjivih prostora na području županije kao i minski eksplozivnim sredstvima s kojima se mogu susresti u lovištu.

Nazočne je u ime domaćina pozdravio Grgo Nikolić, predsjednik LU Imotska Krajina te Mladen Balić, predsjednik Lovačkog saveza Splitsko-dalmatinske županije. Ispred Zaklade za humanitarno razminiranje nazočnima se obratila Đurđa Adlešić upozorivši na nužan oprez kod pronalaska minsko eksplozivnih sredstava od strane lovaca budući su zbog svojih aktivnosti lovci i poljoprivrednici najugroženija skupina. U svom obraćanju stavila je naglasak na poštivanje upozorenja kod nailaska na table koje upozoravaju na minski sumnjivo područje te da se table čuvaju, a ne kao što je to slučaj u manjoj mjeri da se one premještaju pa čak i kradu.

U ime Splitsko dalmatinske županije predavanju je nazočio Tomislav Opačak. Budući  prostor Splitsko dalmatinske županije graniči s prostorom na kojem djeluje Lovački savez Herceg bosne predavanju su nazočili i predsjednik Ilija Vrljić te tajnik Ivica Lučić. Predavanje o situaciji s minski sumnjivim područjima i onime što se poduzima u što bržem razminiranju kao i opasnostima koje prijete od zaostalih minsko eksplozivnih sredstava vodio je Ante Brkljačić, zamjenik ravnatelja za operativne poslove Hrvatskog centra za razminiranje. Kroz predavanje nazočne je upoznao s Minsko informacijskim sustavom koji je dostupan na stranicama HCR-a. O izgledu i djelovanju minsko eksplozivnih sredstava predavanje je održao Josip Škeva, službenik za protueksplozivno djelovanje PU splitsko dalmatinske županije. Predavanju je nazočio i Damir Gabrić, koordinator za razminiranje Splitsko dalmatinske županije.

Opasnost od mina u Splitsko dalmatinskoj županiji postoji na tri području tri grada odnosno općine. Na području Hrvaca ostalo je 13,8 km2 minski sumnjivog prostora, na području Vrlike 12,2 km2 te na području Muća 0,8 km2. Ukupno je to 26,8 km2 minski sumnjivog prostora.  To iznosi 4% u ukupnom udjelu minski sumnjivog prostora  Republike Hrvatske. Na prostoru županije od 2009. do 2013. zabilježeno je  5 incidenata s 9 stradalih. Hrvatska je još uvijek zagađena s  673,20 km2, a rok za razminiranje je 2019. godina.

U raspravi po završetku predavanja članovi Lovačkih udruga postavili su nekoliko praktičnih pitanja o situacijama s kojima se susreću na terenu te je tako Ivan Milan postavio pitanje o situaciji na Svilaji gdje je veći dio lovišta označen s tablama o minski sumnjivom području gdje je rad članova udruge onemogućen. S ovakvom situacijom suočeno je još nekoliko društava, a normalno obavljanje djelovanja članova udruge bit će moguće tek kad se prostor razminira i bude potvrđena sigurnost kretanja tim prostorom.

AU: Ivica Stanko